آزمون PTE چیست ؟ انواع + مزایای آزمون pte

سرفصل مطالب

PTE

آزمون PTE یکی از آزمون‌های پیشرو در زبان انگلیسی است. این آزمون از اعتبار بالای جهانی برخوردار بوده و مورد قبول اکثر کشورهای دنیا برای مهاجرت و ادامه تحصیل است. آزمون‌ تافل و آیلتس به دو صورت کاغذی و کامپیوتری برگزار می‌شوند، اما PTE فقط با استفاده کامپیوتر در مراکز رسمی پیرسون برگزار می‌گردد. این آزمون نیز همانند دو آزمون گفته شده چهار مهارت اصلی Speaking ،Listening ،Writing ،Reading را ارزیابی می‌کنند. همچنین نمره سوالات هر بخش از این آزمون، روی مهارت‌های دیگر تاثیر دارد. و برای محک زدن خود میتوانید با آزمون آزمایشی ماک همراه باشید.

کاربرد آزمون PTE

تقریبا برای تمامی داوطلبان این پرسش وجود دارد که آیا شرکت در آزمون PTE سودمند است؟ و یا آزمون PTE چه کاربردی دارد؟ در ادامه کاربرد این آزمون را برای شما شرح خواهیم داد.

 • چنانچه قصد ادامه تحصیل یا مهاجرت به کشورهای خارجی را داشته باشید؛ نمرات و مدارکی که نشان‌دهنده میزان تسلط شما در زبان انگلیسی باشد، می‌تواند سفر شما را آسان کند. آزمون PTE یکی از آزمون‌هایی است که می‌تواند این شرایط را برای شما فراهم کند.
 • با کسب نمرات خوب از این آزمون، اعتبار شما در کشور مقصد بالا می رود.
 • با ارائه مدرک و نمرات این آزمون، فرصت‌های شغلی بهتری در آینده نصیب شما خواهد شد.
 • تا زمانی که مدرک زبان معتبر ارائه نکنید و تسلط خود را به اثبات نرسانید، کشور مقصد به شما ویزا نخواهد داد پس چنین آزمون‌هایی نیاز شما را در این زمینه برطرف می‌کنند.
 • نمرات این آزمون قابلیت تبدیل به نمرات آیلتس یا تافل را دارد و در صورت نیاز معادل‌سازی خواهد شد.
 • مدرک این آزمون در اکثر کشورهای انگلیسی‌زبان معتبر است.

انواع آزمون PTE

آزمون PTE در 3 بخش برگزار می‌شود:

 • آکادمیک (Academic PTE)
 • عمومی (General PTE)
 • کودکان و نوجوانان (Young Learners PTE)

آکادمیک (Academic PTE)

 • بخش اول: نوشتن و صحبت کردن – 77 تا 93 دقیقه –  معرفی شخصی، خواندن با صدای بلند، توصیف تصویر، تکرار جمله و خلاصه کردن متن 
 •  بخش دوم: خواندن – 31 تا 40 دقیقه – سوالات این بخش چند گزینه‌ای، پر کردن جاهای خالی و چیدن پاراگراف 
 • بخش سوم:  شنیدن – سوالات چند گزینه‌ای، پر کردن جای خالی، مشخص کردن کلمات نادرست و خلاصه کردن

عمومی (General PTE)

این قسمت در دو قسمت ارزیابی می‌شود. بخش اول آن دارای قسمت نگارش است که مهارت‌های Listening ،Reading ،Comprehension Writing را مورد بررسی قرار می‌دهد.

بخش دوم شامل مصاحبه است که توسط ارزیابان این امتحان به صورت حضوری و رو در رو انجام می‌گیرد.

کودکان و نوجوانان (Young Learners PTE)

این آزمون یکی از جذاب‌ترین آزمون‌های زبان برای کودکان و نوجوانان 6 تا 13 سال در چهار سطح بسیار جذاب است. آن‌ها ماجراهای یک خانواده انگلیسی را در قالب سرگرمی تجربه می‌کنند.

آزمون PTE کجا برگزار می‌شود؟

آزمون در نمایندگی‌های معتبر موسسه Pearson در سراسر دنیا برگزار می‌شود. البته موسسه پیرسون در ایران نمایندگی رسمی نداشته و برای شرکت در این آزمون، لازم است به کشور دیگری سفر کنید. این آزمون در ایران برگزار نمی شود و زبان آموزان ایرانی متقاضی شرکت در آزمون PTE، معمولا به یکی از کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان یا امارات متحده عربی سفر می‌کنند.

برای آشنایی بیشتر با شرایط ثبت نام و هزینه آزمون، به وبسایت رسمی پیرسون مراجعه کنید!

منابع آزمون PTE چه هستند؟

این آزمون توسط موسسه Pearson برگزار و منابع اصلی این آزمون هم طبعا متعلق به همین موسسه هستند.

از منابع اصلی این آزمون می‌توان به کتاب‌های The Official Guide to PTE Academic و PTE Practice Tests Plus اشاره کرد که هر دو توسط موسسه پیرسون منتشر شده‌اند.

در کتاب The Official Guide to PTE Academic تمامی مراحل این آزمون با جزئیات آمده است. کتاب PTE Practice Tests Plus هم شامل نمونه سوالات فراوان برای آمادگی برای تمام بخش‌های امتحان PTE و هم جواب‌های کامل آنهاست. این کتاب حتی در این باره به شما توضیح می‌دهد که کدام جواب ها، مناسب‌تر هستند و می‌توانند برای شما نمره بیشتری به ارمغان بیاورند.

از دیگر منابع معتبر آزمون PTE همچنین می‌توان به PTE Academic Test Builder اشاره کرد که توسط موسسه MacMillan منتشر و شامل نمونه سوالات فراوان این آزمون به همراه نکات تکمیلی است.

از دیگر منابع آزمون PTE، می‌توان از کتاب‌های Contemporary Topics، Destination و Focus on Vocabulary نام برد.

دلیل محبوبیت آزمون PTE

زمانی که اداره مهاجرت استرالیا رسما اعلام کرد مدرک PTE را هم به عنوان مدرک مهارت زبان انگلیسی قبول می‌کند، این آزمون محبوبیت زیادی در بین داوطلبان پیدا کرد. البته شایعه‌هایی مبنی بر آسان‌تر بودن این آزمون نسبت به آیلتس و تافل شنیده می‌شود که باید بگویم تا حدی این مسئله درست است. همچنین این آزمون به صورت هفتگی برگزار می‌شود و نتایج آزمون PTE حداکثر تا 5 روز کاری اعلام می‌گردد. به همین دلیل تعداد زیادی به شرکت در آن علاقمند شدند؛ چراکه امکان شرکت مجدد در آزمون به راحتی و با فاصله زمانی کم، امکان‌پذیر است.

اعتبار آزمون پی تی ای

اعتبار این آزمون در سراسر دنیا به مدت دو سال می‌باشد و پس از آن مدرک فاقد اعتبار می‌شود. این آزمون برای کشور استرلیا دارای سه سال اعتبار است.

PTE در مقایسه با آیلتس و تافل

آزمون پیرسون یا PTE با آیلتس و تافل تفاوت‌هایی دارد که این تفاوت در انتخاب شرکت‌کنندگان برای شرکت در این آزمون تاثیرگذار است.

 • در آزمون پی تی ای 4 مهارت اصلی زبان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. (مشابه آیلتس و تافل)
 • بر خلاف آزمون آیلتس، تمامی بخش‌های آزمون در یک روز برگزار می‌شود.
 • مدت زمان آزمون 3 ساعت است
 • نمره هر بخش روی بخش‌های دیگر تاثیر دارد.
 • آزمون تماما کامپیوتری بوده و امکان خطا در تصحیح وجود ندارد.
 • نمره آزمون از 10 تا 90 محاسبه می‌شود؛ درحالی‌که نمره آیلتس 1 تا 9 و تافل 1 تا 120 است.
 • بخش مکالمه آزمون هم کامپیوتری ارزیابی می‌شود؛ در حالی‌که مکالمه آیلتس به صورت حضوری و مکالمه تافل به صورت اینترنتی انجام می‌شود.
4.8/5 - (6 امتیاز)

یک پاسخ

 1. مطالب اشاره شده کاملا منطبق بر شرایط آزمون بود ، کلا PTE به نظرم خیلی بهتر از آیلتس هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبان آکادمی شکوه

برای مشاوره یا طرح سوال در واتساپ با ما در تماس باشید.

امور مشاوره آزمون و مهاجرت