ریدینگ آیلتس چیست ؟ راهنمای جامع ریدینگ Ielts

سرفصل مطالب

ریدینگ IELTS

بخش ریدینگ (Reading) دوره آیلتس دومین بخش از آزمون مهارت زبان انگلیسی آیلتس است. این آزمون ۶۰ دقیقه زمان میبرد. به طور معمول، بخش ریدینگ آیلتس شامل سه یا چهار قسمت است. این قسمت ها به تدریج سخت تر و متقاضی در مجموع باید به ۴۰ سوال این بخش پاسخ بدهد.

معرفی بخش ریدینگ آیلتس

آزمون ریدینگ آیلتس برای ارزیابی انواع مهارت های مرتبط به بخش ریدینگ و تعیین سطح شما در مهارت های زیر است:

با وجود این که می‌توانید پاسخ‌های خود را روی برگه سوال علامت بزنید و یادداشت‌های خود را روی آن بنویسید. حتما باید جواب‌های نهایی خود را روی برگه پاسخنامه این آزمون بنویسید. دقت کنید که هیچ زمان اضافه‌ای برای انتقال پاسخ‌های خود از برگه سوالات به برگه پاسخنامه ندارید.

 • خواندن و درک مفهوم کلی یک عبارت خاص
 • خواندن و درک ایده های اصلی
 • خواندن و درک جزئیات
 • درک معناهای ضمنی و استنتاج ها
 • شناخت و درک نظرات، نگرش ها اهداف نویسنده
 • پیگیری جریان بحث

قسمت ریدینگ ایلتس سرشار از کلمات و اصطلاحات جدیدی است که متقاضی با آن‌ها برخورد نکرده است. اما از آن جایی که متون در بخش ریدینگ ایلتس آکادمیک پیچیده‌تر از متون ریدینگ عمومی هستند، در آزمون عمومی برای دریافت نمره مشابه با آزمون حرفه‌ای، باید به سوال‌های بیشتری پاسخ دهید.

 

آزمون ریدینگ آیلتس آکادمیک (IELTS Academic Reading) و جنرال (IELT General Reading)

بالاتر اشاره کردیم که دو نوع ریدینگ ایلتس وجود دارد؛ آکادمیک و عمومی. آزمون آکادمیک شامل سوالات چالش برانگیزتری است و مناسب افراد حرفه‌ای یا متقاضیانی است که عمیقا مهارت‌های خود را تقویت کرده‌اند.

از طرف دیگر، آزمون عمومی سطح آسان‌تری دارد و مسلما شامل سوالات آسان‌تری است. اگر نمی‌دانید کدام آزمون بیشتر مناسب شما است، ابتدا با کارشناسان ایلتس راجع به این موضوع مشورت کنید.

همچنین به همان شکل که اشاره کردیم، بخش ریدینگ این دو آزمون باهم متفاوت و آزمون آکادمیک شامل متون پیچیده‌تری است. به همین دلیل بهتر است پیش از اقدام به انجام آزمون از ساختار دو نوع ریدینگ مطلع باشید و سطح سوالات ریدینگ هر آزمون را ارزیابی کنید.

البته ریدینگ‌های ایلتس آکادمیک و عمومی کاملا متفاوت نیستند و شباهت‌هایی نیز دارند؛ مثلا هر دو بخش شامل 40 سوال هستند و برای پاسخ به آن ها 60 دقیقه زمان دارید.

با وجود تفاوت میان این دو آزمون، استراتژی‌های پاسخ به بخش ریدینگ این دو آزمون مشابه هستند و شما می‌توانید از مهارت‌های خود برای هر دو آزمون استفاده کنید

قالب وبخش های ریدینگ

در این بخش قصد داریم شما را با قالب و فرمت بخش ریدینگ آیلتس آکادمیک و عمومی ایلتس به طور جداگانه آشنا کنیم تا قبل از دادن این آزمون بدانید چه چیزی در انتظارتان است.

قالب بخش ریدینگ آیلتس عمومی

 •  60 دقیقه زمان، 40 عدد سوال و 3 بخش
 • نوع متون و فرمت های متفاوت
 • متون ریدینگ آیلتس برگرفته از مجلات، روزنامه‌ها، کتاب‌ها، تبلیغات، اطلاعیه‌ها، دستورالعمل‌های شرکت‌ها و کتاب‌های راهنما
 • هر پاسخ صحیح یک نمره مثبت دارد و در نهایت نمرات تمام 40 سوال در مقیاس 0 تا 9

قالب بخش ریدینگ آیلتس آکادمیک

 •  60 دقیقه زمان، 40 عدد سوال و 3 بخش
 • نوع متون و فرمت های متفاوت
 • سه متن طولانی از متون توصیفی، واقعی، استدلالی یا تحلیلی
 • هر پاسخ صحیح یک نمره مثبت دارد و در نهایت نمرات تمام 40 سوال در مقیاس 0 تا 9
سخن نهایی

بخش ریدینگ آیلتس یکی از قسمت‌های مهم و کلیدی در کسب امتیاز به حساب می آید و شما در این بخش در مهارت‌هایی مانند خواندن و درک مفهوم یک عبارت، خواندن و درک جزئیات متن و درک ایده‌های اصلی مورد ارزیابی قرار می‌گیرید.

دقت کنید که بهتر است پیش از اقدام به آزمون آیلتس، با کارشناس آیلتس صحبت کنید تا به شما در انتخاب نوع آزمون (آکادمیک یا عمومی) کمک کند و بتوانید از آزمونی مانند آزمون ماک استفاده نمایید..

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبان آکادمی شکوه

برای مشاوره یا طرح سوال در واتساپ با ما در تماس باشید.

امور مشاوره آزمون و مهاجرت